Projekt "Wyjdź z cienia"
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Klub Odkrywców / Projekt "Wyjdź z cienia"

Podczas pierwszego spotkania, 2 września, odbyła się rekrutacja do projektu. Nabór został udokumentowany przez redaktorów kanału 6. Każdy uczestnik Klubu Odkrywców wprowadził jedną osobę. Opiekunowie, pod czujnym okiem kamery, zadawali pytania, aby upewnić się, że wszyscy wiedzą jakie są cele projektu. Film z rekrutacji zamieszczono na stronie kanału 6: http://www.kanal6.pl/Kanal6%20on-line,stronaID=15,film=faktydnia_06-09-11/ (reportaż o naborze rozpoczyna się w 25 minucie filmu).  Przyjęliśmy do projektu 15 osób i jest nas razem trzydzieścioro.
            15 września, zaprezentowaliśmy rodzicom cele naszego projektu. Wszyscy zaakceptowali pomysł i zgodzili się na udział swoich dzieci w „wychodzeniu z cienia”.
            Pierwsza wycieczka odbyła się 19 września. Zwiedzaliśmy atrakcje gminy i okolic.  Odwiedziliśmy pałac w Poraju, Kaszubskie Oko w Gniewinie, kościół w Roszczycach oraz wiatrak i pałac w Zdrzewnie.
             Kolejna wycieczka odbyła się 3 października. Pojechaliśmy do Kluk. Podczas wyjazdu zwiedzaliśmy skansen, oraz poznaliśmy życie codzienne  Słownińców. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna  zajmowała się gotowaniem, krojeniem kiełbasy i boczku na żurek. Przygotowywaliśmy ciasto na wafle, ubijaliśmy masło i piekliśmy chleb. Druga grupa zajmowała się codziennymi zajęciami dawnych mieszkańców Kluk. Piłowaliśmy drewno, robiliśmy sznurki ze słomy, praliśmy ubrania na tarce i za pomocą  „dzwonu” oraz uczyliśmy się jak dawniej budowano domy.  Na koniec zjedliśmy żurek, chleb i wafle, które sami przygotowywaliśmy.
            Podczas ostatnich zajęć, 10 października, odbyło się szkolenie z panią psycholog ze Słupska. Uczyliśmy się jak podnieść swoją pewność siebie i swoje poczucie wartości. Spotkanie było bardzo ciekawe, świetnie się bawiliśmy.
            Następnego dnia, po spotkaniu z psychologiem, odbyło się spotkanie z panem z Warszawy,  któremu przedstawiliśmy  dotychczasowy przebieg naszego  projektu.

Projekt Projekt