Projekt Wolnocłowa strefa pomysłów
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Klub Odkrywców / Projekt Wolnocłowa strefa pomysłów

Wolnocłowa strefa pomysłów

Od stycznia bieżącego roku mamy w szkole swoją strefę wolnocłową - Wolnocłową Strefę Pomysłów. Taką nazwę nosi napisany i realizowany w szkole projekt, na który otrzymaliśmy 7000 zł z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, z programu „Równać Szan-se". W ramach tego projektu prawie pięćdziesięcioro uczniów wymyśla, wynajduje i wykonuje eksperymenty z zakresu fizyki, matematyki, chemii i biologii. Co dwa tygodnie w soboty w szkole dzieją się rzeczy, dla niewtajemniczonych, wyglądające na co najmniej dziwne, czasem nawet nieco groźne ( ogień, dym, wybuchy). Dobry jest tu każdy pomysł. Nie ma na nie cła i cenzury. Jest jedynie dyskretny nadzór i pomoc czworga opiekunów. Nauczyciele- Renata Formella, Izabela Kotlarz, Mirosława Krzyżanowska i Andrzej Bladoszewski zachęcają młodych odkrywców do działania. Uczestnicy prześcigają się w pomysłach. Eksperymentują, analizują przebieg doświadczeń, wyciągają wnioski. 27 marca uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych wspólnie przez kadrę i studentów Politechniki Gdańskiej. Odwiedzili też Eksperymentatorium w Gdyni. W maju wezmą udział w Festiwalu Nauki organizowanym przez gdańskie wyższe uczelnie. Do udziału i współpracy w ramach projektu zaproszeni zostali uczniowie gimnazjów w Nowej Wsi Lęborskiej i w Potęgowie. Ich przedstawiciele brali udział we wspólnym szkoleniu, które odbyło się w styczniu w Gimnazjum w Wicku. Do czerwca spotkają się jeszcze co najmniej trzy razy (za każdym razem w innej szkole), żeby wspólnie pracować oraz dzielić się swoimi „naukowymi" spostrzeżeniami, uwagami i doświadczeniami. Całość projektu zakończy się środowiskowym pokazem, na którym eksperymentować będą całe rodziny uczestników. Swoje pomysły odkrywcy zamieszczą na stronie internetowej oraz w wydanym przez siebie folderze.

Nie tylko Kraków ma smoka zionącego ogniem

/zdj./ Nie tylko Kraków ma smoka zionącego ogniem