Podsumowanie projektu "Wolność kocham i rozumiem" w roku szkolnym 2013/2014
Strona Główna / Gimnazjum / Klub Europejski / Podsumowanie projektu "Wolność kocham i rozumiem" w roku szkolnym 2013/2014

Podsumowanie projektu "Wolność kocham i rozumiem" w roku szkolnym 2013/2014

Podsumowanie projektu

W czwartek, 5 czerwca 2014, w sali widowiskowej GOKiS-u odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego "Wolność kocham i rozumiem", realizowanego przez uczniów Gimnazjum w Wicku. Fundusze na jego realizację zostały pozyskane ze stowarzyszenia Uwolnić wiedzę w ramach programu Równać szanse. Wszytkie działania miały na celu uczczenie wydarzeń z 1989 roku oraz przybliżenie uczniom historii Polski. Właśnie wtedy Joanna Szczepkowska wypowiedziała pamiętne słowa: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.

Podsumowanie projektu

W 2014 roku obchodzimy 25. rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji uczniowie, pod przewodnictwem pani Anny Burak, zorganizowali bieg terenowy oraz galę, na którą zaprosili wszystkich uczniów, nauczycieli oraz kilka ważnych osobistości. Przybył starosta powiatu lęborskiego Wiktor Tyburski, wicestarosta Ryszard Wenta, wójt Gminy Wicko Dariusz Waleśkiewicz oraz sekretarz gminy Agnieszka Wolańska. Zebrani obejrzeli krótki film oraz prezentację, które pokazywały wydarzenia z 1989 roku z perspektywy młodych ludzi. Została też przygotowana galeria z oryginalnymi plakatami wyborczymi z lat 90. Przemówienie, jakie wygłosił pan starosta, przybliżyło uczniom realia życia w tamtych czasach i ukazało temat w innym świetle. Dodatkową atrakcją dla uczestników projektu była wycieczka do Stoczni Gdyńskiej oraz do kina na film "Powstanie warszawskie", która odbyła się we wtorek 3 czerwca.
Pielęgnowanie postaw patriotycznych od dawna jest w naszej szkole priorytetem, a projekt "Wolność kocham i rozumiem" jest na to kolejnym dowodem.

oprac. Justyna Horbacz