O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w Wicku
Strona Główna / Biblioteka Szkolna / O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w Wicku

Źródło obrazka: www.liveinternet.ru/users/5152557/rubric/3883675/page11.html

Historia i księgozbiór
Biblioteki Szkolnej w Wicku

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w WickuPierwszy zapis w księgach inwentarzowych księgozbioru Biblioteki Szkolnej pochodzi z września 1958 roku. Od tego momentu datujemy działalność biblioteki. Przez te lata wiele razy zmieniała swoją lokalizację oraz zasoby, jakimi dysponowała.

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w Wicku

We wrześniu 2002 roku oddzielono dwa księgozbiory SP i Gim. Powstały dwie osobne Biblioteki Szkolne dla uczniów SP i gimnazjalistów. Biblioteka Szkolna Gimnazjum w Wicku rozpoczęła swoją działalność 1 września 2002 roku. Jej początki były nader skromne - posiadała wówczas łącznie niecały tysiąc egzemplarzy książek i kaset video. Jej pierwszą siedzibą było bardzo skromne pomieszczenie na najwyższym piętrze Gimnazjum w Wicku, sąsiadujące z dzisiejszym gabinetem informatycznym.

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w Wicku

Od września 2003 do lutego 2015 Biblioteka Szkolna  Gimnazjum w Wicku działała w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Wicko, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu na zasadzie Porozumienia Bibliotek. W czerwcu 2008 roku przeprowadzono gruntowny remont sali bibliotecznej, wymieniono podłogę, instalację grzewczą i elektryczną, okna i drzwi.

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w WickuOd września 2006 do września 2015 Biblioteka SP dysponowała Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej składającym się z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w WickuPod koniec lutego 2015 nastąpiła kolejna reorganizacja pracy biblioteki: zbiory Biblioteki Gimnazjalnej zostały po trzynastu latach osobnej działalności przeniesione do siedziby Biblioteki SP w budynku szkoły. Od 1 września 2015 obie Biblioteki SP i GIM. zostały połączone w jedną wspólną Bibliotekę Szkolną Zespołu Szkół w Wicku, zachowując odrębność swoich księgozbiorów. W marcu 2015  korytarz prowadzący do Biblioteki Szkolnej został przystosowany do organizacji wystaw tematycznych, które dotychczas organizowała Biblioteka Gimnazjalna w pomieszczeniu Biblioteki Publicznej Gminy Wicko.

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w WickuCzęść czytelniana, przeznaczona również do prowadzenia multimedialnych zajęć bibliotecznych, została w sierpniu 2015  powiększona o jedną salę, a jeszcze wiosną do czytelni zakupiono cztery duże regały dla księgozbioru podręcznego. Ilość stanowisk multimedialnych dla czytelników powiększono do sześciu. W grudniu 2015 Biblioteka otrzymała rzutnik multimedialny oraz dwa ekrany - jeden przenośny i jeden zamontowany na stałe.

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w WickuWypożyczalnia została w 2016 roku  powiększona o kolejną salę - do magazynowania podręczników. Zakupione zostały również następne duże regały książkowe, a pomieszczenie czytelniane doczekało się nowego wystroju, dzięki książkowym tapetom. Część czytelnianą wzbogacono o telewizor oraz odtwarzacze DVD i Video.
O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w Wicku

Obecnie Biblioteka  Szkolna Zespołu Szkół w Wicku zajmuje trzy  pomieszczenia, które spełniają rolę wypożyczalni, pracowni multimedialnej oraz czytelni.

Biblioteka Szkolna jest ważnym centrum kultury i edukacji dla całego Zespołu Szkół w Wicku, dlatego staramy się, aby nasza biblioteka była miejscem, do którego czytelnicy chętnie zaglądają, by  była przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Tutaj mogą znaleźć pomoce dydaktyczne, ciekawe książki, skorzystać z Internetu, przygotować się  do lekcji. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą swobodnie wybierać książki.

O nas - Historia i księgozbiór Biblioteki Szkolnej w Wicku

Po przekształceniu Zespołu Szkół w Wicku w ośmioklasową Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy z oddziałami gimnazjalnymi zmianie uległa również nazwa naszej Biblioteki. Od 1 września 2017 Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej w Wicku zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów.

oprac. Magdalena Kubiak, bibliotekarka szkolna ZS Wicko